У школярів і студентів існує повір'я: якщо в ніч перед іспитом покласти під подушку конспекти матеріал сам проникне в голову. Однак ізраїльські вчені з'ясували, що це зовсім не марновірство. Наш мозок здатний запам'ятовувати нову інформацію, не тільки коли не спимо, але і під час сну, наприклад, встановлюючи асоціації між певними запахами і звуками.

Скоро ми будемо вчитися у сні

Група дослідників на чолі з Анат Арзи з Інституту наук Вайцмана в місті Реховот провела серію експериментів з групою добровольців. Коли випробовувані засипали, їм програвали один з декількох звукових сигналів, а після цього підносили до носа зразки різних запахів, як приємних, так і неприємних.

При цьому за роботою мозку випробовуваних стежили за допомогою енцефалографа. Виявилося, що при впливі зовнішніх подразників на моніторах з'являлися характерні лінії, які свідчать про те, що мозок обробляє отриману інформацію. Крім того, при контакті з неприємними запахами, в учасників знижувалася глибина дихання, а якщо вони відчували аромат, то починали "принюхуватися".

На наступний день вчені включали добровольцям тільки ті звуки, які передували запахів. Реакція була така ж, як і у випадку з запахами: мозок запам'ятав, чому передував той чи інший звуковий сигнал.

За словами Арзи і її колег, подібне запам'ятовування здійснюється лише у фазі повільного сну. У фазі швидкого сну ніяких асоціацій між звуками і запахами в учасників не виникало. Як стверджують дослідники, це пов'язано з так званої "сонної амнезією": ми не пам'ятаємо про сновидіннях, які бачимо в даний період. Запам'ятати те, що нам снилося під час швидкого сну, можна, тільки якщо нас в цей момент різко розбудити.

"Тепер, розуміючи, що навчання і засвоєння нової інформації під час сну можливо, ми бажаємо зрозуміти, як далеко простягаються межі цієї здатності, а саме — що можна запам'ятати під час сну, а що не можна", — каже Арзи.

У свій час практикувався метод навчання людини іноземних мов під час сну — людям включали запис з голосом викладача. Вважалося, що навчання ефективно завдяки роботі нашої підсвідомості. Однак більшість фахівців поставилися до ноу-хау вельми скептично.

Очевидно, що інформацію під час сну можна запам'ятати, але для цього необхідно не просто класти підручник під подушку і засипати на ньому. Якщо ми вчимо якийсь матеріал перед іспитом, за ніч він структурується і краще вкладається в голові.

Також недостатньо програвати спящему аудіозаписи або просити когось вголос зачитувати вам потрібний текст. Все це має сенс тільки в певній фазі сну. Не виключено, що надалі з'являться спеціальні технології, які сприятимуть реальному запам'ятовування інформації уві сні.