Фобія - захворювання вкрай неприємне, навіть болісне. Під впливом страху людина здатна здійснювати самі божевільні вчинки. Страхи і фобії дуже часто бувають безпідставними, але позбутися від них не вдається протягом усього життя. Почуття панічного жаху супроводжується запамороченням, задишкою, нудотою, тремтінням рук і ніг. Вчені пропонують революційний метод лікування фобій: позбутися від них допоможе сон.

Здоровий сон вилікує всі фобії

Фобія не піддається свідомому контролю, навіть якщо людина розуміє що боятися, власне кажучи, нічого. За даними фахівців від різних фобій страждають більше 10 мільйонів чоловік в світі, причому більшість страхів з'являються в підлітковому віці після будь-якої травмуючої психіку події. На сьогоднішній день найбільш популярним методом лікування є систематична десенсибілізація - поступове подолання звичок пацієнта до панічних реакцій перед об'єктом або ситуацією. Наприклад, при боязні води людини поступово привчають до водойм.

Така методика вимагає великих фінансових і емоційних витрат. Звикаючи до об'єкта свого страху, людині доводиться долати паніку. Однак, згідно з дослідженнями цього року, істотно полегшити життя таким людям допоможе звичайний сон!

Американські вчені провели ряд експериментів, які доводять, що сон підвищує ефективність традиційних методів лікування фобій. Загасання нав'язливих страхів відбувається в результаті перебудов в емоційній пам'яті, які пов'язані з аналізом і перетравленням емоцій. А найкраще структурування інформації, як відомо, відбувається уві сні.

Для перевірки своєї теорії вчені запросили кілька десятків пацієнток, які страждають арахнофобією-боязню павуків. Кожній з них показували відеоролик, що демонструє живих павуків. Одна група жінок дивилася цей ролик спочатку ввечері, а потім вранці після дванадцятигодинного сну. Іншій групі учасниць відео показували вранці і ввечері того ж дня, перерва між показами в їхньому випадку тривала кілька годин.

Рівень страху вчені визначали за допомогою показань пацієнток, а також за допомогою приладів. Дані показали, що у жінок, які в перерві між відеороликами змогли поспати, страх і відраза до павуків ставав набагато менше. Навіть на нові ролики з павуками виспалися учасниці реагували спокійніше. При цьому в іншої групи страх перед комахами навпаки збільшувався.

Отриманий результат пояснюється тим, що під час сну відбувається активація і перебудова системи емоційної пам'яті. При поєднанні психотерапії і повноцінного сну людина здатна набагато краще боротися з фобіями.

Дослідники з північно-західного університету в Іллінойсі (США) пішли далі. Вони виявили, що сон може служити способом терапії сам по собі. Для цього потрібно, щоб людина, що страждає фобією, відчула уві сні запах, пов'язаний з його страхом. При цьому зв'язок фобії з запахом можна створити штучно, одночасно показуючи людині зображення або ролики лякаючого його предмета і поширюючи поблизу який-небудь аромат.

Пояснити причину цілющого ефекту сну в сукупності з аромотерапією вчені поки не можуть. Однак сама можливість лікувати фобії уві сні, представляється досить перспективною.