Всякий сон кінчається тим, що потрібно вставати з ліжка.

«Пшекруй»

Восьмигодинний робочий сон - як цього уникнути

Пора поспати. Але скільки на це в дійсності треба часу?

З давніх пір люди грамотно розподіляли час на роботу і відпочинок. Стрімкий розвиток техніки і електроніки, поява електрики, призвело до того, що наш робочий день був штучно збільшений. Тепер ми пишаємося тим, що можемо працювати 24 години на добу, 7 днів в тиждень... Але як відомо, за все треба платити.

Ігноруючи природну потребу в сні, ми руйнуємо наш організм: підвищується ймовірність простудних, серцево-судинних захворювань, погіршується пам'ять та увагу. У підсумку 8-мичасовой робочий день перетворюється в «8-мичасовой робочий сон». Якби ми знали, чим обернеться технічний прогрес, ми давно б відмовилися від нього...

Потреба в сні індивідуальна. Це як розмір ноги: у кожного він свій. Хоч і немає певного еталону сну, результати наукових досліджень показують, що дорослим необхідно в середньому 7-9 годин сну, підліткам – від 8 до 9 з половиною, а дітям – до 16 годин в день!

Одним з головних помилок є те, що літнім людям потрібно менше сну, ніж молодим. Навпаки, з роками потреба у відпочинку може збільшитися. Людина 60ти років потребує в такій же кількості сну, як і підліток. Але все ж важливіше не кількість, а якість сну.

- Як я дізнаюся, скільки мені треба спати, в який час найкраще лягати і вставати?

Для початку давайте підкоригуємо тривалість сну, і тоді все інше прийде в норму.

Ви прокидаєтеся по будильнику? Що відбувається після того, як Ви його вимикаєте? Тут же знову «провалюєтесь» в сон? Якщо так, то це вірна ознака недосипання.

Для того, щоб визначити, скільки часу Вам необхідно для сну, спробуйте наступне: виберіть день у тижні, коли Вам не треба вставати за будильником, і після пробудження порахуйте, як довго Ви спали. Наступного разу, коли Вам потрібно буде встати по будильнику, відрахуйте той час, який Вам потрібно без будильника, і лягайте спати. Припустимо, Вам треба прокинутися о 7 ранку, а по експерименту вийшло, що Ваша природна тривалість сну становить 9 годин. Це означає, що тепер Ви лягаєте спати в 10 вечора, причому вихідні не повинні ставати винятком. Практикуючи цей підхід протягом двох тижнів, Ви відчуєте, що стаєте більш працездатними і бадьорими. Підуть млявість і дратівливість – вірні супутники недосипання. Вірні, але шкідливі!

Якщо Ви досі продовжуєте засипати після дзвінка будильника, починайте додавати по 30 хвилин до встановленої тривалості сну, практикуючи кожен часовий проміжок протягом двох тижнів.

Якщо Ви легко прокидаєтесь по будильнику, відчуваючи себе абсолютно бадьорими, починайте поступово зменшувати тривалість сну, лягаючи спати на півгодини пізніше. І так протягом тих двох тижнів до тих пір, поки не знайдете золоту середину.

Одного разу Ви визначаєте оптимальну тривалість сну для себе, ту, яка дозволяє Вам залишатися бадьорим протягом усього дня. Тепер Ви спите так довго, як цього вимагає Ваш організм. Вітаємо!

Ваше індивідуальне час може визначитися природним чином. Тільки пам'ятайте, воно не повинно бути прив'язане ні до звичок партнера, ні до соціальних установок і робочого розкладу. Адже сон – явище унікальне, як розмір взуття: нерозумно носити 42-й розмір тільки тому, що він вважається поширеним!