Сон як і раніше залишається одним з найбільш маловивчених феноменів життя живих організмів. Вчені різних країн світу вивчають цей процес протягом вже багатьох років, проте кожне нове відкриття супроводжується виникненням нових питань.


Спіть правильно!

Наприклад, вчені, завжди рекомендували спати не менше 8 годин, не так давно прийшли до висновку, що якість сну все-таки важливіше кількості. І виспатися можна всього за кілька годин.

"Золота середина»

Як недосипання, так і надлишок сну провокують появу проблем зі здоров'ям. У цьому вчені сходяться. Буде корисно прочитати, як можна навчитися висипатися в потрібну пору року. Так, постійне недосипання негативно впливає на імунітет, а також призводить до ослаблення пам'яті і уваги, збоїв в гормональному обміні, провокує ризики серцево-судинних захворювань, сприяє виникненню стресів і депресивних станів.

Що таке "мало" і що таке "багато сну" - вчені домовитися поки не змогли. Однак накопичений статистичний матеріал дозволяє зробити наступні висновки:

найдовше живуть ті, хто спить 6,5-7,5 годин на добу - вони і визнані референтною групою;

сплячі менше 4,5 годин на добу передчасно вмирають в 1,6 разів частіше, ніж представники першої групи;

сплячі 9,5 годин і зовсім вмирають в 1,7-1,9 рази частіше, ніж довгожителі з більш коротким періодом сну.

Але тут багато що залежить від індивідуальних психофізичних параметрів людини. Тривалість сну може змінюватися в залежності від пори року і стану організму. Тому шукати "золоту середину" потрібно самостійно, орієнтуючись на самопочуття.

Міцний сон подарує довголіття

Однією з причин перевищення середнього віку життя жінок над аналогічним показником у чоловіків може бути більш глибокий сон. Фахівці з'ясували, що необхідність прокидатися ночами для годування дитини в процесі еволюції змусила жіночий організм виробити компенсаційний механізм - жінка заповнює втрату сил більш глибоким сном.

Чи можна керувати глибину власного сну? Адже це так здорово: шість годин повноцінного сну позбавляють від необхідності висипатися у вихідні і дозволяють завжди бути у формі. Спати мало і висипатися можливо - допоможіть собі виконанням простих правил.

Як правильно спати?

Спати міцно і добре можна, встановивши контроль за тими факторами, які впливають безпосередньо на якість сну.

Перед сном не можна харчуватися важкою їжею. Найкраще підійдуть банани, хурма, можна обмежитися склянкою молока або міні-порцією рису.

Алкоголь вам не помічник, навіть якщо сьогодні він допоможе, то завтра спровокує занепокоєння.

Гімнастика перед сном? Добре! Але як мінімум за пару годин. Вона знизить рівень гормонів стресу в крові, підвищить температуру тіла і поліпшить циркуляцію крові.

Лягати в ліжко треба саме тоді, коли відчуваєте наступ сонливості. Дивитися телевізор в ліжку люблять багато, але сон від цього якісніше не стає.

Відходити до сну треба в спокійній обстановці і зі свіжим повітрям. Найкраще при відкритій кватирці.

Спати потрібно в зручному ліжку і в теплі. Матрац повинен бути рівним і досить жорстким - це важливо для хребта.

Як правильно спати при вагітності

Головне - спати достатньо для повноцінного відпочинку. До настання 12-го тижня можна спати так, як звикли. З 2-го триместру краще відмовитися від сну на животі, так як це небезпечно для дитини. На початку третього триместру з'явиться відчуття дискомфорту і від сну на спині.

Кращим варіантом для майбутніх мам вважається сон на лівому боці. При поперечному передлежанні, краще вибирати той бік, де розташована голова дитини.

Слухайте малюка. Якщо ви, прийнявши певну позу, відчуєте, що він почав штовхатися і брикатися - міняйте позу.

Сон - найважливіша потреба людини. Тому і ставлення до нього має бути відповідним. Створіть собі всі умови для міцного сну, який обдарує вас міцним здоров'ям і відмінним настроєм.