Від якості сну залежить працездатність і пам'ять. Останні дослідження в області мозкових процесів, пам'яті і необхідної кількості сну підтверджують, що сон має навіть більший вплив на пам'ять, ніж вважалося раніше.

Від якості сну залежить наша пам'ять і, відповідно, здоров'я, працездатність і успіх

Учені довели: якщо ви погано спали хоча б одну ніч, а тим більш систематично не висипалися (протягом 2-х тижнів і більше), ваша здатність запам'ятовувати нещодавно отриману інформацію різко знижується. Крім того, мозок, позбавлений відпочинку, сприймає звичні завдання, рішення яких невідоме.

Цей процес включає в себе 3 стадії: накопичення, переробка, коли інформація систематизується у мозку, і відтворення. У той час як накопичення і відтворення відбувається протягом дня, переробка здійснюється вночі, коли Ви спите.

Хоча пам'ять як процес повністю не вивчена, дослідники вважають, що саме вона відіграє значну роль у формуванні образів і картин під час сну: Люди, які не висипаються або страждають безсонням, показують погані результати на нейропсихологическом тестуванні та при проходженні тестів на пам'ять.

За ніч ми ворочаємося в середньому 60 - 90 раз і чим більше ми ворочаємося, тим менше можливості залишається у нашого мозку і тіла відпочити. Багато людей прокидаються вночі, тому що їх тіло намагається боротися з матрацом (диваном), щоб комфортно на ньому влаштуватися. А головне в наступному - ваш матрац повинен підлаштуватися під ваше тіло, а не навпаки!

А тепер уявіть, людина спить на незручному дивані або неякісному матраці, його тіло знаходиться в пошуку зручної позиції набагато більше. Людина прокидається начебто виспався, але мозок говорить про зворотне: погана концентрація, погана пам'ять, нижче ефективність робочих процесів... Хтось вважатиме, що матрац це не важлива необхідність в будинку. У кожної людини є вибір. Але ми, як фахівці, радимо подумати про дітей. Хороший сон особливо важливий для наших дітей. Будучи в школі, вони отримують велику кількість новоц інформації, правильне сприйняття якої вплине не тільки на їх здоров'я, але і на їх кар'єру в майбутньому.

Одне з досліджень показало, що у студентів, які вивчають іноземну курс за інтенсивною програмою, на відміну від звичайної групи, фаза повільного сну протікала значно довше. Вчені пояснюють це необхідністю переробити більший обсяг інформації, у зв'язку з чим і був підключений цей мозковий резерв. «Процеси, що протікають у сні в мозку, допомагають консолідувати і зберігати інформацію, яка згодом буде відтворено», - вважає Рэман Мальхотра, директор Центру Університету Порушень Сну ім. Св. Луїса.

Нещодавно провели цікаве дослідження в Бельгії. Випробовуваним показали кілька фотографій. Вночі після експерименту половині його учасників дали можливість виспатися, інших позбавили сну. Через півроку їм усім знов показали ті ж фотографії. Результат очевидний: виспались в ніч після експерименту запам'ятали значно більше фотографій, ніж ті, які не спали.

Дослідження показали, що мозок потребує уві сні для вивчення і запам'ятовування речей. Але чому сон настільки необхідний для цих процесів, вчені до кінця не зрозуміли. Довели лише, що сон, допомагає зберігати корисну інформацію, необхідний на всіх щаблях пізнання – від вивчення квантової фізики до практичних занять з водіння автомобіля. Тобто та спортивні навички, і математичні здібності, творчий потенціал вище у людей, які взяли собі за правило добре висипатися кожну ніч. А також набагато краще зовнішній вигляд, самопочуття, моторика, пам'ять, уважність, вміння приймати рішення.

Дорослому ж людині потрібно близько 8 годин сну на добу для нормального функціонування мозку і пам'яті, а також підтримки гарного самопочуття.

21 - 24 жовтня 2010 року на основі досліджень і досвіду американських колег, в лабораторії сну ХК «Аскона» р. Килимів відбулося перше власне експериментальне дослідження впливу сну на пам'ять, а саме впливу спальної поверхні на якість сну і пам'ять. У дослідженні брали участь 8 випробовуваних.

Добровольців розділили на дві групи. Перша група спала на жорсткій поверхні (дошка 2 м 90 см, зверху покрита ППУ 2 см 16 щільності). Другу розмістили на матрацах Sleep Style виробництва «Асконы» при інших рівних умовах: освітлення, кількість сну.

На початку експерименту добровольцям запропонували запам'ятати числовий ряд і деяку кількість слів і знімків.

Результати дослідження показали, що через тиждень рівень відтворення обох груп був однаковим. На другому тижні експерименту, різниця в пам'яті між першою і другою групою становила 3%, але до кінця третього тижня показник наблизився до 7%. Через місяць експерименту з'ясувалося, що та група, яка відпочивала на матрацах Askona відтворила інформацію набагато повніше, ніж друга група. Ця різниця становить 9%.

Виходячи з матеріалу даного дослідження, справедливо зробити висновок, що систематичний сон на правильних ортопедичних матрацах сприяє зміцненню пам'яті.